Tävlingskalender

 

VÅRENS ALLA TÄVLINGAR ÄR INSTÄLLDA.
MH/MT FORTSÄTTER PÅ DE DATUM SOM STÅR NEDAN.

Här kan du anmäla dig till tävlingar >>
När du är inne på sidan - klicka på den tävling du är intresserad av så kommer du till anmälningsformuläret.

Sön 29 mars
MH (uppfödare)

Beskrivare: Helene Edner
Testledare: Marie Svensson

Plats
Klubbstugan, Östra Varevägen 39
Ronneby, 37234 Sverige
+ Google Map

INSTÄLLD
Appellklass
Lör 4 april

Tävlingsledare:
Roland Sjösten, Monica Jönsson
Domare:
Roland Sjösten, Nils Hällgren
Tävlingssekreterare:
Ulrika Fällgren + blivande tävsekr.

Plats
Klubbstugan, Östra Varevägen 39
Ronneby, 37234 Sverige
+ Google Map

MT
Lör 2 maj

Domare: Ingrid Lindfalk, Gun S -Rooth
Testledare: Eva Jeansson

Plats
Klubbstugan, Östra Varevägen 39
Ronneby, 37234 Sverige
+ Google Map

MH (kväll)
Tors 7 maj

Beskrivare: Helene Edner
Testledare: Marie Svensson

Plats
Klubbstugan, Östra Varevägen 39
Ronneby, 37234 Sverige
+ Google Map

MH (kväll)
Fre 8 maj

Beskrivare: Helene Edner
Testledare: Eva Jeansson

Plats
Klubbstugan, Östra Varevägen 39
Ronneby, 37234 Sverige
+ Google Map

INSTÄLLD
Rallylydnad

Sön 10 maj
Banskiss lämnas ut 07:30

Tävlingssekreterare:
Roland Sjösten, Ann-Britt Magnusson

Plats
Klubbstugan, Östra Varevägen 39
Ronneby, 37234 Sverige
+ Google Map

INSTÄLLD
Lydnad alla klasser

Fre 15 maj

Tävlingsledare: Kenneth Lindfalk
DM Tävlingsledare: Start+2 Kenneth Lindfalk
Tävlingsledare: 1, 3 Jutta Schwandner
Tävlingssekreterare: Ulrika Fällgren + blivande tävl-sekr.
Domare: Anne-Marie Åkesson(3), Nils Hällgren

Plats
Klubbstugan, Östra Varevägen 39
Ronneby, 37234 Sverige
+ Google Map

INSTÄLLD
Agility

Lör den 30 maj

Tävlingsledare: Eva Blomqvist
Domare: Nils Lindqvist
Domare: Jonas Erlandsson
Banansvarig bana 1: Nicklas Hall
Banansvarig bana 2: Sten Blomqvist

Plats
Klubbstugan, Östra Varevägen 39
Ronneby, 37234 Sverige
+ Google Map

Sök alla klasser
Sön 2 augusti

Tävlingsledare: Fredrik Berg
Bitr. tävlingsledare: Anette Robertsson (lkl, hkl)
Domare ekl: Tomas Fagerstedt, Ingemar Bark
Domare hkl, lkl: Nils Hällgren, Helene Edner
Tävlingssekreterare: Roland Sjösten, Catharina Håkansson,
Eva Malmport

Plats
Klubbstugan, Östra Varevägen 39
Ronneby, 37234 Sverige
+ Google Map

Rallylydnad
Lör 16 aug
Banskiss lämnas ut 07:30

Domare:
Tävlingssekreterare: Ann-Britt Magnusson

Plats
Klubbstugan, Östra Varevägen 39
Ronneby, 37234 Sverige
+ Google Map

Spår ekl - DM
Lör 5 sept

Tävlingsledare: Inki Sjösten
Bitr. tävlingsledare Ekl: Jutta Schwandner
Tävlingssekreterare Ekl:
Carina Svedberg, Lisa Blomdahl, Lotta Göransson
Domare Ekl:
Helene Edner, Tomas Carlsson
Ari Korhonen, Tomas Fagerstedt

Plats
Klubbstugan, Östra Varevägen 39
Ronneby, 37234 Sverige
+ Google Map

Spår  Hkl, Lkl
Sön 9 sept

Tävlingsledare: Christin Gidlöv
Bitr. tävlingsl Hkl: Monika Jönsson
Bitr. tävlingsl Lkl: Christin Gidlöv
Tävlingssekreterare Hkl:
Ulrika Fällgren, Eva Malmport
Tävlingssekreterare Lkl: Linda Ohlsson
Domare Hkl: Inki Sjösten + nya domare
Domare Lkl: Nya domare

Plats
Klubbstugan, Östra Varevägen 39
Ronneby, 37234 Sverige
+ Google Map

MT
Lör 26 sept

Domare: Ingrid Lindfalk
Domare: Gun S-Rooth
Testledare: Eva Jeansson

Plats
Klubbstugan, Östra Varevägen 39
Ronneby, 37234 Sverige
+ Google Map

MH
Lör 3 okt

Beskrivare: Helene Edner
Testledare: Marie Svensson

Plats
Klubbstugan, Östra Varevägen 39
Ronneby, 37234 Sverige
+ Google Map